Spis treści
Rynkowa oferta ubezpieczeń na życie obfituje w produkty dedykowane osobom, które chcą zabezpieczyć się na wypadek zachorowania na nowotwór złośliwy. Niewielu z nas myśli jednak o zakupie takiej polisy, jeżeli nie ma żadnych przesłanek świadczących o chorobie. Co się jednak stanie, jeżeli otrzymasz diagnozę? Czy wciąż masz możliwość zakupienia ubezpieczenia, które zapewni ochronę w przypadku nawrotu lub postępu choroby?
Ubezpieczenie na raka – czy chory może kupić polisę?
Przed podpisaniem umowy towarzystwa ubezpieczeniowe przeprowadzają szczegółowy wywiad, proszą o wypełnienie ankiety medycznej lub wykonanie badań w celu ustalenia stanu zdrowia. Choroby przewlekłe, takie jak nowotwór złośliwy, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane, stanowią bardzo poważny czynnik ryzyka i mogą wpłynąć na zmianę warunków umowy.
Stan zdrowia i wiek klienta to dwa podstawowe czynniki, które wpływają na zakres ochrony oraz wysokość składki. Jeżeli jesteś młody i zdrowy, nie będziesz miał problemu z wykupieniem ubezpieczenia. Osoby ze zdiagnozowanym nowotworem lub po chorobie nowotworowej muszą mieć świadomość, że warunki zakupu polisy będą mniej korzystne. Nie oznacza to jednak, że nie mają szans na ubezpieczenie. W większości przypadków ubezpieczyciele proponują niższą sumę ubezpieczenia i ograniczają się jedynie do podstawowego zakresu ochrony.
Zakup ubezpieczenia po przebytym nowotworze
Polisa na raka to ogólna nazwa dla produktów ubezpieczeniowych kierowanych zarówno do osób zdrowych, jak i zmagających się z chorobą nowotworową lub pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano nowotwór, a obecnie są już zdrowe. Chorzy, którzy przechodzili leczenie onkologiczne, muszą spodziewać się bardziej drobiazgowego wywiadu.
W pierwszej kolejności specjaliści z towarzystwa ubezpieczeniowego pozyskają informacje dotyczące przebiegu choroby – dopiero wówczas podejmą decyzję o wysokości składki. A co z chorymi na raka, którzy chcą zakupić ubezpieczenie w trakcie trwania leczenia? Tacy pacjenci nie są wykluczeni z grona potencjalnych klientów towarzystw, niemniej oferta rynkowa jest znacznie ograniczona. Warto wówczas skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego, który wskaże firmy oferujące ochronę dla osób chorych, a także dokładnie wyjaśni zasady przyznawania świadczeń zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Czytaj także: Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne — ceny, zakres, opinie
Co obejmuje ubezpieczenie na wypadek raka?
Kompleksowa polisa na raka powinna zapewniać ochronę zarówno z tytułu niezdolności do pracy, jak i pobytu w szpitalu czy operacji, a także gwarantować dodatkowe świadczenia, taki jak transport medyczny czy wsparcie psychologa. Niektóre, bardziej rozbudowane, ubezpieczenia nowotworu złośliwego pokrywają także koszty rehabilitacji czy fizjoterapii. Jeżeli osoba zainteresowana zakupem produktu ubezpieczeniowego nie chorowała wcześniej na raka, może liczyć na szeroki zakres ochrony.
Pacjenci onkologiczni, którzy chcą zakupić polisę w trakcie leczenia, otrzymują zazwyczaj podstawowe ubezpieczenie na życie, które obejmuje ochronę na wypadek śmierci. Jeżeli chodzi o samo świadczenie za chorobę nowotworową, przyjmuje ono formę jednorazowego świadczenia pieniężnego lub zasiłku chorobowego. Dodatkowo ubezpieczony może liczyć na usługi w ramach pakietu Assistance, w tym: transport medyczny, opiekę nad małoletnimi członkami rodziny i zwierzętami na czas hospitalizacji czy wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.
Czytaj także: Ubezpieczenie szpitalne — Jak działa i czy warto je mieć?
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zakup ubezpieczenia od nowotworu złośliwego jest trudny i często wywołuje skrajne emocje, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki, które pomogą wybrać odpowiedni produkt.
- Zakres ochrony
Zanim zdecydujesz się na zakup polisy na raka, sprawdź zakres ubezpieczenia. Upewnij się, że obejmuje ono nie tylko leczenie samego raka, ale również koszty związane z diagnostyką, leczeniem wspomagającym, rehabilitacją, a także hospitalizacją. Ciekawym dodatkiem do polisy na raka jest druga opinia medyczna.
- Rodzaj nowotworu
Ubezpieczyciele często oferują polisy na konkretne typy nowotworów złośliwych. Warto sprawdzić, czy wybrany produkt nie ogranicza się do niektórych schorzeń onkologicznych – kompleksowa ochrona to podstawa.
- Wysokość składki
Składka ubezpieczeniowa to ważny, ale nie najważniejszy element polisy. Jej wysokość może się różnić w zależności od wieku, stanu zdrowia, rodzaju ubezpieczenia oraz zakresu ochrony. Nigdy nie podejmuj decyzji, wyłącznie na podstawie wysokości składki – może bowiem okazać się, że za niską składką idzie bardzo ograniczona ochrona. Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne z osobnego artykułu.
- Czas oczekiwania na wypłatę świadczenia
W umowie ubezpieczenia znajdują się informacje o okresie karencji – to czas, który musi upłynąć od momentu zawarcia umowy do chwili, w której można ubiegać się o wypłatę świadczenia w przypadku zdiagnozowania raka. W niektórych polisach może być to nawet kilka miesięcy.
- Kwota ubezpieczenia i wypłata świadczenia
Pamiętaj, aby zweryfikować nie tylko sumę ubezpieczenia, ale także to, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zostało wypłacone. Niektóre produkty pokrywają pełne koszty leczenia, ale są i takie, które obejmują tylko część.
- Wyłączenia odpowiedzialności
Przed zawarciem umowy ubezpieczenia dokładnie przeanalizuj nie tylko zakres polisy, ale również ograniczenia odpowiedzialności. Zdarza się, że ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowania, jeśli rak zostanie zdiagnozowany w wyniku podejmowania działań ryzykownych, np. pracy w niesprzyjających warunkach czy palenia papierosów.
- Możliwość rozszerzenia polisy
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość dokupienia ubezpieczenia na wypadek raka w formie dodatkowej polisy na życie. Takie produkty ubezpieczeniowe są zazwyczaj tańsze, ale często mają ograniczony zakres ochrony, co również należy sprawdzić.
- Czas trwania polisy
Zwróć uwagę, na jaki okres zawierasz polisę. Ubezpieczenie na wypadek raka może być zawierany na krótki okres i bez możliwości przedłużenia. Dokładnie sprawdź, ile czasu będzie obowiązywało ubezpieczenie i czy wydłużenie czasu jego trwania będzie wiązało się z wysoką opłatą.
Jeśli masz trudności ze znalezieniem odpowiedniego ubezpieczenia, skonsultuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć ofertę dopasowaną do Twojej sytuacji zdrowotnej i finansowej.
Najczęściej zadawane pytania | FAQ
Czy osoba chora na nowotwór złośliwy może kupić polisę na raka?
Tak, osoby zdiagnozowane z nowotworem mogą zakupić polisę na raka, jednak warunki takiej polisy będą mniej korzystne niż dla osób zdrowych. Ubezpieczyciele mogą oferować mniejsze sumy ubezpieczenia oraz ograniczony zakres ochrony.
Co obejmuje polisa na nowotwór złośliwy?
Kompleksowa polisa na raka powinna obejmować ochronę na wypadek niezdolności do pracy, hospitalizacji, operacji, a także dodatkowe świadczenia, takie jak: transport medyczny, rehabilitacja, czy wsparcie psychologiczne. Kwota wypłacana z ubezpieczenia powinna wystarczyć na (przynajmniej częściowe) pokrycie kosztów leczenia.
Jaka jest cena ubezpieczenia na wypadek zachorowania na raka?
Wysokość składki zależy od wieku, stanu zdrowia oraz zakresu ochrony. Ubezpieczenie może być droższe w przypadku osób zdiagnozowanych z nowotworem lub po leczeniu onkologicznych. W każdym przypadku podlega indywidualnej wycenie.
Co to jest okres karencji i dlaczego jest ważny?
Okres karencji to czas, który musi upłynąć od momentu zawarcia umowy do momentu, w którym można ubiegać się o wypłatę świadczenia w przypadku zachorowania na raka. Zwykle wynosi kilka miesięcy. W przypadku zachorowania na nowotwór w czasie karencji ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia.
Na jaki okres zawierana jest polisa na raka?
Polisa na raka może być zawierana na krótki okres, zwykle 1-5 lat, z możliwością przedłużenia. Upewnij się, że dokładnie wiesz, jak długo obowiązuje Twoje ubezpieczenie i czy przedłużenie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Jestem autorką artykułów tematycznych i opracowań. Dziedziny, w których się specjalizuję, to: finanse, rachunkowość i ubezpieczenia. Obecnie swój czas poświęcam na tworzenie opracowań o ubezpieczeniach zdrowia i życia.